
Dokładna lokalizacja: OSM / mapy
Kaplica niepoprawnie nazywana chatką pustelnika. Według lokalnych przekazów, miała zostać zbudowana przez grupę Francuzów, którzy opuścili ojczyznę po rewolucji 1789 roku, obok – wg tej samej tradycji – znajduje się grób budowniczego. Inna legenda mówi o wielodzietnej rodzinie, która mieszkała opodal parku Praschmów. Najmłodszej córce miałą zaginąć koza i w czasie poszukiwań zwierzęcia dziecko zostaje uprowadzone przez zbója. Modli się na różańcu i w efekcie piorun uderza w drzewo, płosząc konia i zmuszając rozbójnika do ucieczki. Pojawia się anioł, który wskazuje drogę do domu, znajduje się też koza. W podziękowaniu – ojciec buduje w tym miejscu kapliczkę. Obecny budynek zostaje odbudowany z ruiny w 1957 roku, w 1985 pokryto blachą dach, w 1994 – ustawiono ławki.
Kapliczka jest na planie kwadratu, nakryta czterospadowym dachem wyłożonym blachą, z kwadratową, analogicznie przykrytą latarnią z wysokim krzyżem. Wejście po schodkach, z daszkiem na dwóch słupach. Całość wzniesiona z drewna, licowana korą modrzewiową. Kaplica jest ujęta w Gminnej Ewidencji Zabytków i wpisana do rejestru zabytków pod numerem 1654/66 z 22.09.1966.
Literatura:
Wspólnota w lesie, 2010, nr 10, s. 9; P. Majewski, Kapliczka w lesie, “Gość Niemodliński” 2018, nr 7, s. 9-10; M. Woźniak, Atrakcje turystyczne gminy Niemodlin. Przewodnik, Niemodlin 2018, s. 30-31.