Zaproszenie na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2019

Opublikowano: 5 kwietnia 2019

W tym roku, po raz drugi w naszej Parafii odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK). Myślę, że wielu z Państwa pamięta co nieco z zeszłego roku, niemniej powtórzę podstawowe informacje. Nazwa EDK trąci trochę modną nowomową, wg której są biegi ekstremalne, marsze ekstremalne, sporty ekstremalne itp. – zajęcia w których ludzie szukają granic własnej wytrzymałości, lęków, bezpieczeństwa itp. Ktoś powie – a co ekstremalnego może być w Drodze Krzyżowej? Najczęściej siedzimy sobie w ciepłym kościele, a krzyż niesiony przez ministrantów zatrzymuje się przed obrazami kolejnych stacji. Możemy też ewentualnie pójść z modlitwą Drogą Krzyżową wytyczoną w terenie przy jakimś sanktuarium, lub prowadzoną ulicami miejscowości. Zwykle taka droga kończy się po ok. godzinie, a jej uczestnicy wracają do swoich zajęć. Jak to się ma do prawdziwej Drogi Krzyżowej naszego Pana, który w niewyobrażalnym cierpieniu niósł ciężki krzyż na miejsce kaźni, gdzie umarł dla naszego zbawienia?  Odprawiane w naszych parafiach nabożeństwa Drogi Krzyżowej, starają się przybliżyć uczestnikom ból Chrystusa, pozwalając sobie go jedynie wyobrazić.

A gdyby tak spróbować mocniej odczuć ból Drogi Krzyżowej, odczuwając zarówno trochę cierpienia fizycznego, jak i w ciszy rozważać to, co prawie dwa tysiące lat stało się na ulicach Jeruzalem? Mało tego, odnieść to do naszego życia tu i teraz. Iść w nocy, w ciszy, czterdzieści kilometrów, tyle ile dni liczy Wielki Post, niosąc jak swoje winy, jak namiastkę krzyża Chrystusa, mały własnoręcznie zrobiony drewniany krzyż. Idziemy w ciemności, drogę oświetlając sobie latarką, zmagając się z rosnącym z każdym kilometrem zmęczeniem, bólem nóg, sennością i chłodem. Zatrzymujemy się we wskazanych miejscach, aby rozważać  poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Tak właśnie wygląda EDK, zaproponowane kilka lat temu przez znanego ze Szlachetnej Paczki, ks. Jacka Stryczka.

Nasza główna trasa opisana jako niebieska pw. św. Floriana, ma długość 41 km i wiedzie terenem naszej gminy. Rozpoczyna się w piątek, 12. kwietnia, Mszą św. odprawioną w naszym parafialnym kościele, o godzinie 20. Zakończenie – wg możliwości uczestnika.  Dojazd na miejsce startu i bezpieczeństwo na Drodze, każdy uczestnik musi zapewnić sobie sam.

W tym roku, po raz pierwszy można wybrać się również krótszą trasą pw. Św. Huberta, o długości ok. 25 km.

Więcej informacji (opisy tras, mapy) na stronie internetowej:  https://www.edk.org.pl/trasa-edk/2509 gdzie można zgłosić przejście trasy oraz pobrać niezbędne do udziału materiały. Każdy kto chce ruszyć trasą EDK, oprócz właściwych do warunków pogodowych i terenu: obuwia i ubioru, jedzenia, napojów, latarki, naładowanego telefonu oraz niezbędnych elementów odblaskowych, powinien wziąć ze sobą mapkę trasy, bądź opis trasy (np. ze strony internetowej) oraz rozważania. Dla osób zgłoszonych przez stronę internetową, będą przygotowane pakiety zawierające elementy odblaskowe i rozważania EDK (wydane przez ideodawcę), które będą wystawione do sprzedaży po Mszy Św. rozpoczynającej EDK w Niemodlinie. Koszt pakietu to 10 zł.

Ze strony Parafii można pobrać opisy tras (przewodnik po trasie), mapkę trasy św. Floriana (41 km), rozważania Drogi Krzyżowej przygotowane do trasy św. Floriana. Materiały można pobrać sobie na smartfona, lub bezpieczniej wydrukować i w takiej formie zabrać ze sobą.

Każdego kto może, zachęcam do udziału, naprawdę warto.

Do zobaczenia na trasie EDK

Paweł Kotwica

 

https://parafianiemodlin.pl/wp-content/uploads/2019/04/EDK-sw.-Floriana-opis-trasy.pdf – EDK sw. Floriana opis trasy

https://parafianiemodlin.pl/wp-content/uploads/2019/04/mapa_edk_sw_Floriana.pdf – Mapa trasy sw. Floriana

https://parafianiemodlin.pl/wp-content/uploads/2019/04/opis-trasy-na-wzór-EDK_Niemodlin_zielona-2019-1.pdf – Opis trasy na wzór EDK_Niemodlin_zielona 2019

https://parafianiemodlin.pl/wp-content/uploads/2019/04/rozważania-do-EDK-2019.pdf – Rozważąnia do EDK Niemodlin

Skip to content